off

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – 1 stycznia 2023r. – Ogłoszenia duszpasterskie

1. W pierwszy dzień Nowego Roku Pańskiego 2023 Kościół celebruje liturgiczną uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Dziś stajemy obok Maryi, prosząc Trójjedynego Boga o błogosławieństwo dla naszych rodzin, dla ojczyzny i całego świata. Nie wiemy, jaki ten rok będzie, ani co przyniesie. Ale z wielowiekowych doświadczeń naszego narodu wynika, że Matka Boga i nasza Matka nigdy nas nie zawiodła, zwłaszcza w trudnych chwilach. Wpatrujmy się w Nią. Ona nosiła pod swoim Sercem Źródło i Początek naszego życia – Jezusa Chrystusa, Ona od początku trwała przy danym Bogu słowie, od zwiastowania, poprzez Betlejemską Noc, aż po Golgotę, wpisując się w Boże dzieło odkupienia. Prośmy Maryję, aby zbawienie ofiarowane każdemu z nas przez Jej Syna nie zostało zmarnowane.

2. W Betlejem aniołowie głosili chwałę Boga i „pokój ludziom dobrej woli”. Maryja, wydając na świat Bożego Syna, staje się Królową Pokoju. Dlatego dzisiejsza uroczystość Bożej Rodzicielki z inicjatywy papieża Świętego Pawła VI (list z 1967 r.) jest obchodzona, jako Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Świat i ludzkość ciągle potrzebują pokoju. Okrucieństwo wojny ciągle mamy przed oczami, nasze dawne trudne doświadczenia przynaglają nas do otwarcia się na cierpienia bliskich nam narodów. Jako powołani do głoszenia wobec świata Chrystusowej Ewangelii, nie szczędźmy czasu i serca na modlitwę w tej intencji przez wstawiennictwo Maryi – Jej niczego Bóg nie odmawia.

3. Dzisiaj po mszy św. o 11.30 adoracja. Za publiczne odmówienie lub odśpiewanie hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź” można uzyskać odpust zupełny.

4. Niech ten kolejny, rozpoczynający się rok 2023 dla nas wszystkich, dla naszych rodzin, dla naszej wspólnoty parafialnej i dla naszej ojczyzny będzie czasem prawdziwie błogosławionym!

5. Wczoraj we wszystkich mediach informowano nas o śmierci papieża seniora Benedykta XVI. Polećmy Jego duszę Miłosiernemu Bogu przez wstawiennictwo Matki Miłosierdzia: „Zdrowaś …”.

6. W nadchodzącym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca – od godz. 7.00 adoracja w intencji powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. 06 stycznia pierwszy piątek miesiąca. Adoracja i spowiedź od godz. 15.00. 07 stycznia pierwsza sobota miesiąca. Adoracja i różaniec od godziny 7.00.

7. W piątek, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli, która przypomina, że Syn Boży przyszedł do ludzi wszystkich narodów, ras i języków. Tego dnia w kościele pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domostw kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara: C + M + B, dodając cyfry Roku Pańskiego, ale co tłumaczymy również jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: „Christus mantionem benedicat”. Takie oznakowanie drzwi naszych domów posiada rangę świadectwa wiary wobec naszych braci i sióstr, którzy od nas tego świadectwa żądają i na nie oczekują.

8. W uroczystość Objawienia Pańskiego rokrocznie obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci.

9. Piękną tradycją związaną z tą uroczystością staje się też organizowany w naszych miejskich i wiejskich parafiach Orszak Trzech Króli.

10. Zachęta Biskupa Szymona do udziału w orszakach Trzech Króli.

11. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Z pomocą duszpasterską za tydzień u nas będzie ks. Jan Kaźmierczak.

12. Jutro w naszej parafii rozpoczyna się wizyta duszpasterska, tak zwana kolęda. Pan Andrzej Żukowski za swoją żonę będzie rozwoził wodę święconą, kredę i kadzidło. Pamiętajmy, że kapłan przychodzi do naszych domów i mieszkań, a przede wszystkim do rodzin z błogosławieństwem Bożym. Proszę o pojazd na 8.50.

13. Porządek kolędy w tym tygodniu:

– jutro w poniedziałek od godz. 9.00 Szulbory,  Ostrzykowo i Nowe Łubki: Adamski Józef oraz od Masłowskich do Czarneckich.

– we wtorek od 9.00 Stare Łubki i Aleksewo.

– środa od godz. 9.00 Sochocino Praga od Kruków do centrum Pragi włącznie.

– czwartek od godz. 9.00 Sochocino-Czyżewo

– sobota od godz. 9.00 Słupca Nowa

– poniedziałek 09 stycznia Słupca Stara

14. W czwartek o godz. 9.30 we wszystkich kościołach mają dzwonić dzwony. O godz. 18.00 zgodnie z zarządzeniem Biskupa Szymona odprawię Mszę świętą za zmarłego papieża Benedykta XVI. Wszystkich parafian zapraszam do wspólnej modlitwy.

15.  Dziękuję za bezimienną ofiarę w wysokości 100 zł. z Blichowa. Bóg zapłać.

16. Z prasy katolickiej jest dzisiaj „Różaniec” dla K.Ż.R.

17. Intencje mszalne w gablotce i na naszej stronie.