off

Ogłoszenia Wielki Post Niedziela Palmowa 28.03.2021r.

1. Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Ten, który stał się dla nas cierpiącym Sługą Jahwe, prowadzi nas do zwycięstwa zmartwychwstania.

2. Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną

3. Wielki Tydzień przeżyjmy, jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej liturgii.

4. W Wielki Czwartek o 10.00 przed południem ksiądz biskup odprawi w katedrze Mszę krzyżma. Podczas tej Mszy św. dziekani i inni kapłani zaproszeni przez ks. Biskupa odnowią swoje przyrzeczenia oraz zostaną poświęcone oleje, które następnie są wykorzystywane podczas udzielania sakramentów: chrztu, bierzmowania, sakramentu namaszczenia chorych oraz święceń prezbiteratu i biskupstwa.

5. W Wielki Czwartek, pierwszy czwartek kwietnia, we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej parafii to nabożeństwo będzie o godzinie 18.00. Po hymnie: „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Po Mszy św. w ciszy pomódlmy się o powołania z naszej wspólnoty parafialej.

6. W Wielki Piątek- pierwszy piątek kwietnia wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60 roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Ci, którzy obchodzą pierwsze piątki miesiąca w czasie nabożeństwa przyjmują komunie świętą. Liturgia Męki pańskiej o godzinie 18.00, Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego.

7. Ofiary w W. Piątek składamy dla chrześcijan w Ziemi świętej.

8. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Nabożeństwo Wielkiej Soboty również o godz. 18.00. Przychodzimy ze świecami, aby odnowić przyrzeczenia chrzcielne.. To najuroczystsza i najbogatsza w ciągu roku liturgia, która oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa.

9. Adoracja Grobu Pańskiego prywatnie. Pamiętajmy, że nie może być w kościele jednocześnie więcej niż 12 osób. Będą kontrole i restrykcje w postaci bardzo dużych mandatów.

10. Święcenie pokarmów w Blichowie przed kościołem. Stajemy z koszyczkami w odległości co najmniej 1.5 metra od siebie. Święcenia o godz. : 10.00; 11.00, 13.30 i o 15.00.

W Nowych Łubkach o 12.00 też na zewnątrz w rozproszeniu stajemy;

11. Rezurekcja, ze skromną procesją wychwalającą Chrystusa Zmartwychwstałego o godz. 6.00. Następna msza św. o godz. 9.00, ostatnia o 11.30. Mszy św. o 16.00 nie będzie.

12. Prasa; „Gość Niedzielny” .

13. Intencje / w gablotce i na naszej stronie /