off

Niedziela Palmowa – Wielki Post 24 marca 2024r. – Ogłoszenia duszpasterskie

1.  Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś w Eucharystii do każdej i każdego z nas. Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal z powodu naszych nieprawości, po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały Pan.

2.  Wielki Tydzień przeżyjmy, jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej liturgii.

3.  W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej parafii to nabożeństwo będzie o godzinie 18.00. Zobowiązuję do udziału w tym nabożeństwie dzieci klas III przygotowujące się do pierwszej Komunii świętej.

4.  W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60 roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki pańskiej o godzinie 18.00,  Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego.  Ofiary w Wielki Piątek przy adoracji krzyża składamy dla chrześcijan w Ziemi świętej.

5.  Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Nabożeństwo Wielkiej Soboty rozpocznie się o godz. 19.00. Przychodzimy ze świecami, aby odnowić przyrzeczenia chrzcielne.. To najuroczystsza i najbogatsza w ciągu roku liturgia, która oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich Parafian zachęcam do licznego udziału. Zobowiązuje do udziału w tym nabożeństwie młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania i dzieci klas IV przygotowujące się do odnowienia przyrzeczeń chrztu świętego

6.  Adoracja Grobu Pańskiego przez mieszkańców wszystkich wiosek wg następującego porządku – Adoracja Pana Jezusa oraz poświęcenie pokarmów

7.  Święcenie pokarmów w Blichowie o godz. : 10.00; 11.00, 13.30 i o 15.00; Nowych Łubkach o 12.00;

8.  Rezurekcja, z procesją wychwalającą Chrystusa Zmartwychwstałego o godz. 6.00. Następna Msza św. o godz. 11.30. Mszy św. o 9.00  i o 16.00 nie będzie.

9.  Zapowiedzi przedślubne:

10. Pielgrzymi z naszej parafii, którzy byli w Meksyku zakupili dla naszej parafii obraz Matki Bożej z Guadalupe. Bóg zapłać.   

11. Mamy już nowy konfesjonał zamykany. Zapłaciłem 19 tysięcy. W rozliczeniu do 25 tysięcy oddaliśmy nasz stary konfesjonał wyceniony na 6 tysięcy złotych.

12. W środę od godziny 19.00 do 21.00 będę w tym konfesjonale pełnił posługę spowiedzi wobec tych, którzy nie zdążyli się jeszcze się wyspowiadać.

13. Dziękuję za ofiary na kwiaty do grobu Pana Jezusa i na ubezpieczenie kościoła. Z Szulbor i Ostrzykowa zebrano 320 zł. Dziękuję ofiarodawcom i zbierający. Bóg zapłać.

14.Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

15. Dziękuję za piękne i okazałe palmy przygotowane przez dzieci, młodzież oraz katechetów i nauczycieli szkół w Blichowie i Nowych Łubkach. Dziękuję też za palmę przygotowaną przez panią Agnieszkę Pawlak dla ks. proboszcza.

16. Zwiastowanie Pańskie i Dzień świętości życia przeniesiony jest na 8 kwietnia czyli poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia. przygotujmy się by licznie włączyć się w duchową adopcję dziecka poczętego.

17. W minionym tygodniu na naszym cmentarzu grzebalnym pochowaliśmy ś.p. Marcina Łaszkiewicza ze Słupcy i ś.p. Jana Wojtasa z parafii św. Małgorzaty w Rokiciu.

18. Prasa; „Gość Niedzielny” i :”Mały Gość Niedzielny”, a także „Różaniec”.

19.   Intencje w gablotce i na naszej stronie.