off

Niedziela Palmowa, czyli męki Pańskiej 2 kwietnia 2023r. – Ogłoszenia duszpasterskie

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tym tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż w Nim”! Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal z powodu naszych nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.

2. W dzisiejszą niedzielę, 2 kwietnia, przypada 18. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Przez jego wstawiennictwo możemy prosić Boga o potrzebne dla nas łaski. On przez długie lata swojego pontyfikatu własnym przykładem uczył nas, jak oddać się całkowicie Chrystusowi i jak świadczyć wobec innych o własnej wierze. Starajmy się go w tym naśladować! O godz. 20.00 dzisiaj zbierzmy się w naszej świątyni na modlitwę różańcową i na apel poświęcony św. Janowi Pawłowi II.

3. Wielki Tydzień, który otwiera się przed nami, przeżyjmy, jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego czasu.

4. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00. Dzieci z klasy III w tym dniu otrzymają po nabożeństwie modlitewnik do Pierwszej Komunii św. Są one zobowiązane do uczestniczenia w tej świętej liturgii wraz z rodzicami.

5. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 18.00. To również I piątek miesiąca.

6. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.

7. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 19.00. Na tę uroczystą liturgię przynosimy ze sobą świece. Do udziału w tej liturgii zobowiązani są uczniowie klas IV przygotowujący się do Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu świętego i ich rodzice. Do przeżywania tych trzech świętych dni zwanych Triduum Paschalnym wezwani są wszyscy przygotowujący się do bierzmowania.

8. Adoracja Grobu Pańskiego przez mieszkańców wszystkich wiosek wg ustalonego porządku – strona z planem. Do adoracji zachęcam również strażaków, ministrantów i harcerzy.

9.  Święcenie pokarmów w Blichowie o godz. : 10.00; 11.00; 13.30 i o 15.00. W Nowych Łubkach o 12.00.

10. Dziękuję za ofiary na cele parafialne: z N. Łubek 100 zł i ze S. Łubek 200 zł. Bóg zapłać. Dziękuję za ofiary na kwiaty do grobu Pana Jezusa i na ubezpieczenie kościoła; z N. Łubek – 2060 zł i z Sochocina-Czyżewa – 350 zł. Dziękuję ofiarodawcom i zbierającym. Bóg zapłać

11. Rezurekcja, z procesją wychwalającą Chrystusa Zmartwychwstałego o godz. 6.00. Następna msza św. o godz. 11.30. Mszy św. o 9.00  i o 16.00 nie będzie.

12. Prasa; „Gość Niedzielny” i jest jeszcze „Gość Niedzielny Extra” opisujący znalezione i przechowywane narzędzia męki Pańskiej.

13. Intencje w gablotce i na naszej stronie.