off

Narodzenie Pańskie 25 grudnia 2022r. – Ogłoszenia duszpasterskie

1. Podczas dzisiejszej Mszy Świętej z wielką radością śpiewaliśmy Chwała na wysokości Bogu Słowami tego hymnu uwielbiliśmy Boga wszechmogącego za dar narodzin Syna, który zstąpił z niedostępnej światłości i stał się jednym z nas. Niech te święta dla wszystkich Drogich Parafian i Gości będą pełne błogosławieństwa Bożego i miłości, którą przynosi ze sobą Boży Syn pod nasze polskie dachy, w nasze rodziny i serce każdego z nas. Niech ta Boża radość i miłość przedłuża się na kolejne dni naszego świętowania i na całą, nieraz trudną codzienność. Aby przeżyć tę tajemnicę prawdziwie po chrześcijańsku, nie ograniczajmy się tylko do zewnętrznych obrzędów i zwyczajów. Zechciejmy dotrzeć do źródła tej radości, do samej Tajemnicy Wcielenia Bożego. Przeżywajmy te święta w gronie rodzinnym, pochyleni nad Dobrą Nowiną zwiastującą pokój i miłość.

2. Niech przejawem takiego przeżywania tych świąt będzie wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. To piękny polski zwyczaj, niestety, zanikający już w naszych rodzinach i w naszej współczesnej kulturze. Polskie kolędy zawierają bogate treści teologiczne, czerpią z narodowej tradycji i historii. Niech polskie katolickie domy w tym czasie rozbrzmiewają kolędą płynącą przede wszystkim z naszych serc.

3. Dziękuję rodzinie państwa Grabowskich z Badurk za dwie choinki i panu Sławkowi Dymkowi za jedną choinkę do naszego kościoła.

4. Dziękuję pani Agnieszce Pawlak i jej mężowi za ofiarowane lampki, stroiki i za ubranie choinek razem z panią Ewą Pęcherzewską i Natalią Pęcherzewską. Dziękuję panu Andrzejowi Żukowskiemu, a także Mateuszowi i jego żonie za obsadzenie choinek.. Dziękuję panu organiście, chórowi i scholi za piękny śpiew. Pozostałe ogłoszenia odczytam 

5. Jutro w drugi dzień świąt Narodzenia Pańskiego, Świętego Szczepana, diakona i męczennika, tradycyjnie składamy ofiary na potrzeby naszej diecezji. Msze św. jutro o 9.00 i o 11.00. Pozostałe ogłoszenia podam jutro.

6. Oktawa Bożego Narodzenia jest bardzo bogata w liturgiczne wspomnienia. We wtorek, 27 grudnia, wspominamy Świętego Jana Apostoła i największego teologa wśród Ewangelistów. Janowy Prolog o Słowie, które stało się Ciałem, jest wyróżniającym się tekstem w bożonarodzeniowej liturgii słowa. A w środę, 28 grudnia, wspominamy Świętych Młodzianków Męczenników. Niech ten dzień będzie okazją do gorliwszych modlitw w intencji poszanowania niewinnego, zwłaszcza nienarodzonego jeszcze życia. Zaś w piątek, 30 grudnia, w kalendarzu liturgicznym umieszczono święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Wspólnie będziemy prosić Świętą Rodzinę o świętość naszych rodzin.

7. W sobotę, 31 grudnia, podczas specjalnego nabożeństwa dziękczynno-przebłagalnego w naszym kościele, które będziemy celebrowali o godz. 17.00, podziękujemy Bogu – Dobremu Ojcu w niebie za miniony czas, za dobro, któregośmy w tym czasie doznali. Przeprosimy za wszelkie błędy i odejścia od miłości. Będziemy również prosić o dalsze błogosławieństwo nad nami, naszymi rodzinami i nad naszą Ojczyzną. W tym czasie warto zapytać siebie: jak wygląda moje życie, jak wygląda moja relacja z Panem Bogiem, czy i na ile wypełniam moje chrześcijańskie zobowiązanie dawania świadectwa wiary wobec bliźnich? Za publiczne odśpiewanie hymnu „Ciebie, Boga, wysławiamy” podczas tego nabożeństwa będzie można uzyskać odpust zupełny.

8. W niedzielę, 1 stycznia, z Maryją – Bożą Rodzicielką wejdziemy w Nowy Rok Pański 2023. Tego dnia w szczególny sposób będziemy modlili się o pokój na świecie. Jakże żarliwa powinna być ta nasza modlitwa wobec niepewności i współczesnych niepokojów nie tylko przy granicach naszego kraju. Za wstawiennictwem Maryi – Królowej Pokoju będziemy modlili się o pokój w naszej Ojczyźnie, ale także o pokój dla naszych braci Ukraińców i innych narodów. Porządek Mszy Świętych w naszym kościele jak w każdą niedzielę.

9. W naszej 2 stycznia w poniedziałek rozpocznę odwiedziny duszpasterskie – kolędę. Pamiętajmy, że chrześcijanin przyjmujący kolędującego kapłana daje niejako świadectwo swojej przynależności do Kościoła. Przeżywajmy te odwiedziny kolędowe w duchu bożonarodzeniowej radości, w duchu modlitwy i serdecznej rozmowy z duszpasterzem. A pozostawione kolędowe błogosławieństwo niech chroni nasze domy, rodziny i umacnia nas na drodze chrześcijańskiego życia. W poniedziałek 2 stycznia kolęda w Szulborach i Ostrzykowie. Początek od godz. 9.00. Proszę jak zwykle o pojazd na 10 minut przed 9.00 i o obwiezienie po obydwu wioskach. Kolędę na następne dni podam w niedziele 1 stycznia.

10. Dziękuje za ofiarę w wysokości 200 zł na cele parafialne z Nowych Łubek. Z tej wioski też dwie rodziny złożyły ofiary na wywóz śmieci z cmentarza; 20 zł i 30 zł. Bóg zapłać.

11.Z prasy katolickiej: „Gość Niedzielny” – świąteczny numer kosztuje 15 zł i „Mały Gość Niedzielny”.

12. Intencje mszalne w gablotce i na naszej stronie.