off

DRUGA NIEDZIELA WIELKANOCY 27 kwietnia 2014 CZYLI MIŁOSIERDZIA BOŻEGO. OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Obchodzimy dziś 2. niedzielę Wielkanocy, zwaną Niedzielą Miłosierdzia. Liturgia tego dnia wskazuje nam na Boże miłosierdzie, które objawia się nie tylko w darze odpuszczenia grzechów, lecz również w tym, że Pan Jezus osobiście chce się spotkać z wątpiącym Tomaszem, a w nim z każdym z nas.

2. Niedziela dzisiejsza rozpoczyna również Tydzień Miłosierdzia, który do 2012 roku był obchodzony w Polsce w październiku. Natomiast od zeszłego roku decyzją Episkopatu został przeniesiony na tydzień po dzisiejszej niedzieli. Pamiętajmy, zatem o praktykowaniu uczynków miłosierdzia, abyśmy sami mogli go doświadczać.

3. Świat bardzo potrzebuje Bożego miłosierdzia, dlatego wykorzystajmy ten dzień również na modlitwę za nas samych i naszych bliskich. Dziś za odmówienie koronki do Miłosierdzia Bożego możemy także uzyskać odpust zupełny na zwykłych warunkach. Są nimi: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do grzechu choćby powszedniego, przystąpienie do Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub też za kogoś ze zmarłych.

4. Cały Kościół raduje się dzisiaj z kanonizacji dwóch papieży. Tę radość wyrażamy również poprzez bicie dzwonów na rozpoczynanie dzisiejszych mszy świętych. Po mszach świętych zabieramy z kościoła iskrę miłosierdzia, czyli ogień, z poświęconego w Łagiewnikach lampionu. Otrzymujemy również po jednym obrazku dla każdej rodziny ze świętym od dzisiaj Janem Pawłem II. Na obrazku jest modlitwa, którą proszę, aby w każdym domu wspólnie odmówić na przykład o godzinie 15, bądź o innej bardziej dogodnej porze. Modlitwa ta to dziękczynienie za dzisiejszą kanonizację.

5. Jutro w poniedziałek, 28 kwietnia, będziemy obchodzić liturgiczną uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski. Została ona przeniesiona ze względu na oktawę Zmartwychwstania Pańskiego.

6. We wtorek, 29 kwietnia, przypada święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy. Tak dalece wyróżniała się czynną miłością do Kościoła Chrystusowego i świadectwem o Jego krzyżu, że nadano jej tytuł doktora Kościoła. A w 1999 roku papież Jan Paweł II ustanowił ją patronką Europy.

7. W połowie tygodnia wchodzimy w maryjny miesiąc maj. Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii i na majowym nabożeństwie. W naszym kościele nabożeństwo majowe będziemy celebrowali codziennie o godz.18.00. Rodzinnie gromadźmy się na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, różaniec czy wieczorny Apel. Na początku maja będziemy przeżywali też wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. Jest to zarazem pierwszy czwartek miesiąca – dzień dziękczynienia za dar Eucharystii oraz modlitwy o nowe powołania kapłańskie i zakonne zwłaszcza z naszej parafii. Adoracja eucharystyczna będzie od godz. 17.00. W pierwszy piątek miesiąca w liturgii wspominamy św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła. Spowiedź od godz. 17.00. W pierwszą sobotę miesiąca przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Tego dnia Msze św. w naszym kościele o godz. 11.00 i o godz. 18.00.

8. Za tydzień po mszy św. o  11.30 adoracja z Litanią Loretańską do Matki Bożej i procesja. Proszę o asystę i dziewczynki do sypania kwiatkami.

9. Sakrament małżeństwa mają zamiar przyjąć:

Rafał Ogieniewski, kawaler zamieszkały w Nowych Łubkach i Patrycja Strzeszewska, panna, zam.  Bulkowo, parafia tamtejsza.

Jacek Gaworski, kawaler, zam. Słupca, par. tutejsza i Monika Kalinowska, panna, zam. Nowe Łubki, par. tutejsza.

Kto wiedziałby o przeszkodach zachodzących między tymi osobami, niech powiadomi kancelarię parafialną.

10. Z prasy katolickiej: „Gość Niedzielny”.

11. Intencje na tej stronie