Czwarta niedziela Wielkiego Postu 19 marca 2023r. – Ogłoszenia duszpasterskie

1. Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją Niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.

2. Wielki Post, który obecnie przeżywamy, to wyjątkowa okazja do nawrócenia, do odnowienia naszej przyjaźni z Bogiem. To czas powracania do korzeni wiary i zadziwienia tajemnicą miłości Bożej, której wyrazem jest również stała obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Dobrze wykorzystajmy ten czas, aby ugruntować w sobie człowieka prawego sumienia i autentycznie zaangażowanego w budowanie Królestwa Bożego: Królestwa prawdy i życia, sprawiedliwości, miłości i pokoju w naszych rodzinach, we wspólnocie parafialnej, w miejscach pracy i w całym społeczeństwie. Zbawiciel ciągle nas w tym umacnia, karmiąc nas swoim Ciałem, które uczynił pokarmem na życie wieczne. Przystępując często do stołu eucharystycznego, nie pobłądzimy na drogach wiary!

3. Przypominam, że w naszym kościele w piątki Wielkiego Postu rozważamy Drogę Krzyżową. W tym tygodniu o godz. 16.30. Gorzkie żale dzisiaj po mszy św. o 11.30 a za tydzień po Mszy św. o godz. 9.00.

4. W tym roku wyjątkowo w poniedziałek, 20 marca, Kościół będzie obchodził uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Zwykle przypada 19 marca, ale z powodu przypadającej akurat niedzieli zgodnie z zasadami kalendarza liturgicznego została przeniesiona właśnie na poniedziałek. Papież Pius IX w 1870 roku ogłosił go patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich.

5. W piątek, 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 roku w Markowej zamordowali rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami.

6. W sobotę 25 marca obchodzimy uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W tę uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła. Msza Święta tego dnia w naszym kościele o godz. 16.00.

7. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, będą mogły rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę. Zainteresowani z bocznego ołtarza mogą zabrać specjalnie przygotowaną ulotkę, zawierającą potrzebne informacje i teksty do złożenia przyrzeczeń duchowej adopcji.

8. Dzisiejsza niedziela to w naszej parafii początek rekolekcji wielkopostnych. Już powitaliśmy ks. dyrektora K.R.D.P. ks. Krzysztofa Świerczyńskiego. Przypomnę program rekolekcji.

9. Wyjazdy do chorych jutro od godz. 14.00. Proszę o zgłoszenia.

10. Dziękuję za ofiary na kwiaty do grobu Pana Jezusa i na ubezpieczenie kościoła:

Golanki Górne i Dolne –662 zł : Słupca Stara – 650 zł. : Sochocino-Badurki 630 zł. Dodatkowo ze Słupcy Nowej 100 zł. Wiciejewo –         zł.

Bóg zapłać ofiarodawcom i zbierającym.

11. Chrzty w pierwszy dzień świąt Wielkiej Nocy.

12. Z prasy katolickiej : „Gość Niedzielny” i „Mały Gość Niedzielny”.

13. Intencje w gablotce i na naszej stronie.