01.02.2015 r. Ogłoszenia duszpasterskie IV Niedzieli i podsumowanie kolędy

Dzisiejsze ogłoszenia duszpasterskie rozpocznę od podsumowania wizyty duszpasterskiej.

Podczas kolędy odwiedziłem około 500 rodzin. Z różnych przyczyn nie przyjęto mnie w około 20 domach. Jeśli wszyscy członkowie danej rodziny w tym dniu, gdy w ich wiosce była kolęda musieli być poza domem, bo byli w pracy, u lekarza, czy w szkole, to można indywidualnie umówić się na odwiedziny duszpasterskie księdza proboszcza.

Odwiedzając was w domach doświadczyłem gościnności, życzliwości i dobroci. Większość parafian czekała w odświętnym nastroju na błogosławieństwo i modlitwę za swoją rodzinę. Dziękuję, więc za otwarte drzwi domów i otwarte serca.

Podstawowe problemy, podobnie jak w ubiegłym roku to:

1.Alkoholizm, który jak wiele innych chorób można leczyć, aby ratować siebie i swoją rodzinę, często dręczoną, poniżaną i okradaną.

2. Drugi problem to konkubinaty, najczęściej młodych, ale zdarzają się i starsze pary, które żyją bez ślubu i pozbawiają się możliwości pojednania z Bogiem i przyjmowania Komunii świętej

3. Wiele problemów w naszych rodzinach jest związanych z obecnym rynkiem pracy. Przymus niekoniecznej pracy w niedzielę, niskie zarobki, wyjazdy do pracy na długie delegacje lub za granicę. Rodzina nie jest w stanie pielęgnować w swym domu świętowania niedzieli i rozwijać bliskich relacji.

4. W niektórych rodzinach udaje się porozmawiać o sprawach wiary i okazuje się, że nurtuje was wiele pytań. Niestety, większość informacji o Kościele i wierze, czerpiemy z obiegowych opinii prezentowanych przez świecką prasę, radio i telewizję, która niestety, dzisiaj przesycona jest niechęcią, a czasami wręcz wrogością do chrześcijaństwa, dlatego nasza wiedza na wiele tematów moralnych, dotyczących życia Kościoła jest zafałszowana i nie do końca prawdziwa. Te środki przekazu ostatnio często manipulują nauczaniem papieża Franciszka choćby na temat ilości dzieci w rodzinie chrześcijańskiej. Kilka lat temu było głośno w całej Polsce, że krakowski rzeczoznawca majątkowy miał rzekomo niewłaściwie wycenić zwracane Kościołowi nieruchomości w podwarszawskiej Białołęce. Kiedy miesiąc temu sąd oczyścił go z postawionych zarzutów, nikt z wcześniejszych oskarżycieli nie przeprosił ani jego, ani Kościoła. Możemy o tym przeczytać w dzisiejszym „Gościu Niedzielnym”.

5. Wizytę duszpasterską zakończyłem w czwartek 22 stycznia. Dziękuję za ofiary złożone w czasie kolędy na cele parafialne.

6. Bardzo dziękuję za obwiezienie po wioskach, za obiady, kolacje oraz przysłowiową kawę, czy herbatę. Dziękuję za ofiary złożone na kolędę. Przypominam, że te ofiary złożone na kolędę są dzielone: 10% na budujące się w diecezji kościoły, 30% na inwestycje parafialne i 60% dla księdza proboszcza. A więc jeśli ktoś składa na kolędę 50 zł. to przekazuje: 5 zł. na cele diecezjalne; 15 zł. na cele parafialne i 30 zł dla księdza proboszcza. Jeśli składana jest druga ofiara to w całości przeznaczona jest na inwestycje parafialne. W sumie na inwestycje z wczorajszą ofiarą od rodziny Dobrzenieckich ze Słupcy Starej w czasie kolędy złożyliście 35660 zł..

7. Bóg zapłać wszystkim moim parafianom za wszelką życzliwość i wszelkie dobro.

8. Inne ogłoszenia:

9. Po mszy św. o 11.30 dzisiaj adoracja.

10. Jutro Święto Ofiarowania Pańskiego, dzień, w którym duchowo i materialnie wspieramy żeńskie i męskie wspólnoty zakonne. Jutrzejsze święto kończy tradycyjny okres śpiewania kolęd w naszych kościołach i rodzinach

11. Od 16.30 jutro przed mszą św. o 17.00 katecheza parafialna dla dzieci klas III i IV oraz ich rodziców.

12. W tym tygodniu pierwszy czwartek i piątek miesiąca. W czwartek od 16.00 adoracja. Proszę Powołaniową Grupę Modlitewną o przewodniczenie. W piątek od 16.00 spowiedź. 07 lutego pierwsza sobota miesiąca.

13. Zapowiedzi przedślubne:

Andrzej Bartkowski, kawaler zamieszkały: Sochocino-Badurki i Olga Zaleska, panna, zamieszkała w Chełstowie, parafia Święcieniec, zapowiedź druga.

Zapowiedzi również na naszej stronie.

13. Z prasy katolickiej: „Gość Niedzielny” i „Różaniec”.

14. Intencje mszalne są w gablotce i na naszej stronie.